Zincir Kıran Dua

2007-10-31 10:46:00
Endülüslü büyük hadis alimi Baki b. Mahled (ö.276/889) Hazretleri, duası makbul, salih ve zahid bir kimseydi. Bir gün kadının biri gelip ona şöyle demişti:

- Frenkler (hıristiyanlar) oğlumu esir aldılar. Hasretimden geceleri uyuyamıyorum. Esaret fidyesi ödemem için senden yardım istiyorum.

İbn-i Mahled onu teselli ederek dedi ki:

- Şimdi git, inşallah işinle ilgileneceğim.

Kadıncağız gittikten sonra Bakî b. Mahled Allahu Tealâ’ya dua etti. Bir süre geçtikten sonra kadın oğluyla çıkıp geldi ve dedi ki:

- Allah sana rahmet etsin. Oğlumun macerasını kendisinden dinle.

Çocuk İbni Mahled’e şunları anlattı:

-Ben esaret günlerimde zincire vurulmuştum. Bir ara yürüyüşüm sırasında ayaklarımdaki zincirler çözülüp düşüverdi. Görevli kişi üstüme yürüyüp bana ağır sözler söyledi. Ayağımdaki zincirleri neden çıkardığımı sordu. Ben ise kendisine, ‘vallahi hiçbir şeyin farkında değilim. Ben hiç anlamadan zincirin bağları ayağımdan düşmüş’ dedim.

Demirci ustasını getirdiler. Zinciri tekrar sağlamca bağlayıp eski haline çevirdiler. Kalkıp yürümeye başladım ki, zincirler yine ayağımdan çözülüp düştü. Tekrar tamir edip sağlama aldılar. Yürümek üzereyken zincirler bir daha ayağımdan düştü. Bu duruma iyice şaşırmışlardı. Bu işin neden böyle olduğunu rahiplerine sordular. Rahip, annemin sağ olup olmadığını sordu. Ben de annemin hayatta olduğunu söyledim. Rahip, ‘Annen, sana dua etmiş, duası da kabul edilmiş’ dedi.

Rahip, görevlilere beni bırakmalarını teklif etti, onlar da salıverdiler. Memleketime dönünceye kadar da bana bir muhafız eşlik etti.

Baki b. Mahled, bu gencin ayağındaki zincirlerin ne zaman çözülüp düştüğünü öğrenmek istedi. Çocuğun anlattığından anlaşıldı ki, İbn-i Mahled onun için dua ettiği sırada ayağındaki zincirler çözülmüştü!

El-Bidaye ve’n-Nihaye, 11/67

250
0
0
Yorum Yaz